19
października 2019
Informacje Prasowe

Mieszkańcy dla Katowic - powstał ruch społeczny zrzeszający protestujących w Katowicach

Dodano: 26.06.2019
Mieszkańcy dla Katowic - powstał ruch społeczny zrzeszający protestujących w Katowicach

Mieszkańcy Katowic powołali do życia ruch społeczny zrzeszający osoby protestujące przeciwko temu, jak rozwija się miasto. Do protestu dołączyli mieszkańcy okolic Muchowca, Parku Kościuszki, AWF, Osiedla Kolonia Mościckiego, Ligoty i Panewnik oraz Ochojca. Wystosowali do władz Katowic manifest, a jutro wystąpią na sesji Rady Miasta Katowice poświęconej raportowi o stanie miasta.

My, mieszkańcy Katowic,

reprezentujący różne środowiska, zamieszkujący różne dzielnice i gromadzący się wokół różnych kwestii, powołujemy do życia ruch “Mieszkańcy dla Katowic”. Obecne działania Urzędu Miasta w Katowicach rodzą kolejne konflikty. Oczekiwania mieszkańców i władz rozchodzą się coraz bardziej. Protesty dotyczą kolejnych inwestycji, a ich liczba i siła pokazują, że problem jest położony bardzo głęboko. Spór toczy się o koncepcję zarządzania Katowicami. Rozstrzyganie o ważnych sprawach w zaciszu gabinetów i w trakcie minimalnych konsultacji to sposób działania, którego nie akceptujemy.

Domagamy się wysłuchania strony społecznej i chcemy miasta, gdzie:

  1. Konsultuje się z nami, na co wydawane są pieniądze z naszych podatków.
  2. Oddychamy czystym powietrzem o każdej porze roku i jak najdłużej cieszymy się znakomitym zdrowiem.
  3. Dobro mieszkańców stawiane jest nad interesem developerów.
  1. Budowie nowych osiedli towarzyszy powstanie infrastruktury społecznej – żłobków, przedszkoli i szkół.
  2. Transport publiczny jest przemyślaną i realną alternatywą dla poruszania się po Katowicach samochodem, a ścieżki dla rowerów powstają częściej niż drogi.
  3. Widzimy zieleń z okien naszych mieszkań i domów, a dotarcie do parku, lasu czy strefy aktywnego wypoczynku nie wymaga jazdy samochodem.
  4. Możemy założyć własny biznes bez obaw, że klienci uciekną do galerii handlowej.
  5. Możemy dostać się do biura, sklepu, przedszkola, szkoły czy przychodni wyrządzając przy tym jak najmniej szkody środowisku.
  6. Prezydent ma czas, by co najmniej raz w roku spotkać się z mieszkańcami w każdej dzielnicy. 
  7. Zauważa się obecność zwierząt i ich potrzeby.

Chcemy doprowadzić do tego, by na miejskiej scenie nareszcie słyszalny był nasz głos. Mamy wrażenie, że nasze podatki pochłania potężna machina administracji, która kluczy i zwodzi swoich mieszkańców. Czas wypracować nowe i efektywne metody komunikacji i współpracy. Nie bądź obojętny! Dołącz do nas!