01
maja 2016
Informacje Prasowe

Jaki uchwyt do mebli kuchennych?

Dodano: 31.08.2012
Jaki uchwyt do mebli kuchennych?

Gałki, klamki, uchwyty zintegrowane, a może front bez uchwytów? Jakie rozwiązanie jest najlepsze do mebli kuchennych - pytamy projektantów i użytkowników.

Meble kuchenne muszą być ergonomiczne - słyszymy - ale co to w rzeczywistości oznacza? Nie chodzi tylko o funkcjonalny układ szafek, odpowiednią wysokość blatu. Największa odpowiedzialność za ergonomię spoczywa na ... uchwycie meblowym. To jego używamy w kuchni nawet kilkadziesiąt razy dziennie. 
Zazwyczaj korzystamy z gałek, uchwytów relingowych czy modnych ostatnio uchwytów wpuszczanych. Niektórzy - w hołdzie minimalizmowi - zupełnie rezygnują z tego typu akcesoriów i montują na froncie specjalny mechanizm dotykowy, który otwiera szafkę po jej naciśnięciu. Które z tych rozwiązań jest najmodniejsze, które najbardziej funkcjonalne? Na co zwracać uwagę dobierając uchwyt do mebli?
Styl mebli
Nowości w zakresie form, kształtów i kolorów uchwytów pojawiają się na rynku akcesoriów meblowych niemal co sezon. Ich producenci inspirują się m.in. zmieniającymi trendami w świecie mody. Ostatnim hitem - tak jak w zdobieniu torebek czy sukni - były np. kryształki Svarovskiego. Na przemian pojawia się moda na połyskującą stal, potem inox, matowe alu. Teraz metalowe uchwyty są dostępne nawet w modnych grafitach. W tak bogatej ofercie wzorów i kolorów nietrudno się pogubić, szczególnie gdy studio meblowe daje nam możliwość samodzielnego doboru uchwytu.
- Pamiętajmy, że uchwyt to nie biżuteria. Nie dobiera się go tylko do stylu i koloru mebli. Warto jednak kierować się zasadą ze świata mody, że "im bardziej strojna suknia, tym mniej dodatków"- radzi Sylwia Kowalska-aMikutel, projektantka mebli kuchennych ze Spółki Meblowej KAM z Milejewa. 
Osobom, które mają problem w doborze uchwytów poleca sprawdzone uchwyty relingowe, proste w formie i funkcjonalne.
- Takie uchwyty pasują do niemal każdego rodzaju kuchni, zarówno nowoczesnych, jak i stylowych. Dodadzą uroku frontom gładkim, jednobarwnym, jak i frezowanym w dekorze drewnianym o bogatym usłojeniu - dodaje.
Funkcjonalność
Uchwyty relingowe dostępne są w różnych rozstawach. Warto zatem sprawdzić wcześniej, czy dłoń (a dokładniej jej cztery palce bez kciuka) swobodnie wsunie się w wybrany przez nas uchwyt. Ciekawy rozwiązaniem są uchwyty relingowe o szerokości frontu. Wówczas każda szafka czy szuflada o szerokości 45, 60 czy 90 cm będzie miała reling innej długości. 
Oferta producentów uchwytów relingowych jest ogromna, od szerokich i masywnych po delikatne, cienkie. 
- Do projektu mebli Kammoduł, który zdobył Złoty Medal MTP podczas tegorocznych targów Meble Polska wybrałam cienki uchwyt relingowy, który jest bardzo ergonomiczny i jednocześnie świetnie pasuje do nowoczesnych frontów o wysokim połysku - mówi Sylwia Kowalska - Mikutel. 
Także do kolekcji mebli Kamduo firma KAM wybrała uchwyt relingowy, ale węższy, nie o kwadratowym lecz okrągłym przekroju.
Zintegrowane z frontem
Minimalizm, który jest dominującym trendem w projektach mebli kuchennych ostatnich lat, wypromował tzw. uchwyty wpuszczane czy zintegrowane. Uchwyt  - wklejony w wyfrezowanym otworze płyty - tworzy wówczas jedną płaszczyznę z frontem. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
- Uchwyt wpuszczany i front tworzą całość, nie ma mowy o obluzowaniu jakichś śrub jak w tradycyjnych uchwytach - mówi Karolina Zawiłkowska, która w salonie mebli kuchennych wybierała właśnie swoje nowe meble. - Takiego uchwytu nie można sobie wymienić, gdy się znudzi, ale też próżno się o niego uderzyć - dodaje z uśmiechem.
Użytkownicy zwracają też uwagę, że uchwyty wpuszczane często trudniej utrzymać w czystości, w głębokich frezowaniach łatwiej gromadzi się brud. Rozwiązaniem są tu uchwyty wpuszczane z dodatkową klapką maskującą i zabezpieczającą przez dostaniem się kurzu. 
- Nie wszystkie uchwyty wpuszczane sprawdzają się w przypadku otwierania ciężkich szuflad albo frontu zmywarki - zaznacza Andrzej Wołosz, współwłaściciel firmy KAM. - Dlatego jestem dziś wielkim zwolennikiem uchwytów zintegrowanych z górną krawędzią frontu. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, bardzo ergonomiczne i do tego niezwykle trendy. Taki uchwyt zastosowaliśmy  w naszych najnowszych frontach Olivia dostępnych np. w zestawach Singiel Plus, które zaprezentujemy na wrześniowych targach w Ostródzie.
Fronty Olivia wykonane są w dekorach drewnopochodnych, a zintegrowany uchwyt dostępny jest zarówno w kolorze inox jak i niezwykle modnym- czarnym.
Gałki do lamusa?
Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się kuchnie klasyczne, a nawet stylizowane.  Jakie uchwyty pasują do frontów z naturalnego drewna, fornirowanych, patynowanych?
- Gałki to bardzo dobre rozwiązanie do frontów szuflad w meblach stylizowanych - uważa Syliwa Kowalska-Mikutel. - Szczególnie, gdy są to wąskie szuflady, w których zwykły uchwyt mógłby zdominować front.  
Na rynku pojawiły się bardzo ciekawe gałki z wykorzystaniem porcelany, które nawiązują do kredensów naszych prababć. Takie sentymentalne powroty do kuchni sprzed wieków są dziś bardzo trendy, szczególnie gdy meblujemy nasz drugi dom weekendowy pod miastem.
Bez uchwytu
Na drugim biegunie jest trend zupełnego minimalizmu, w którym kuchnia może obejść się bez "biżuterii" na froncie. Nowoczesna technika kuchenna pozwala na zastosowanie w kuchniach mechanizmów dotykowych, dzięki którym szafki czy szuflady otwierają się poprzez przyciśnięcie górnej części frontu. 
- Na frontach lakierowanych zostają nieestetyczne ślady palców- żali się Krzysztof Nunzek, która od miesiąca jest użytkownikiem takich mebli w sowjej kawalerce.
- Wystarczy trochę dyscypliny, pilnowania by przed otwarciem szuflady wyczyścić bułkę tartą z palców i jest ok. - dodaje Agnieszka Kosycarz, właścicielka nowych mebli kuchennych ze studia mebli KAM. - Nie takie rzeczy kobieta jest w stanie zrobić dla dobrego designu.
---
Spółka Meblowa KAM (www.meblekam.pl), w całości z polskim kapitałem, istnieje na rynku  1991 roku. Z małego warsztatu rzemieślniczego zatrudniającego kilku pracowników, przekształciła się w prężnie działającą fabrykę mebli kuchennych zatrudniającą blisko 100 pracowników. Modernizacja zakładu produkcyjnego rozbudowa hal produkcyjnych, zakup nowej generacji maszyn oraz zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych wpłynęły na dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży, a w konsekwencji ugruntowanie wysokiej pozycji na rynku polskich mebli.